Populära länkar
Kategorier
Fördelar med oss
- Inga avgifter
- Gratis frakt över 899:-
- Snabb leverans
- KUNDSERVICE med riktiga hundägare
- Öppet köp returrätt 30 dagar
- Betala säkert med avgiftsfri faktura, kort eller internetbank
- Tel 060 - 12 40 00, vardagar 9-12, 13-17
- Maila oss

FURminator Lång Päls L
Denna produkt är tillfälligt slut, men det är normalt en lagervara och den kommer snart in igen. Skriv in din e-postadress och tryck på BEVAKA så får du ett e-post så snart vald variant finns i lager igen.
Köp & prenumerera
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på "KÖP"-knappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
- Beskrivning
Tar effektivt bort underull och löshår.
FURminator Long Hair är en borste som effektivt tar bort både underull och löshår. Med en enkel knapptryckning så tas håret bort från borsten och du kan fortsätta borsta.
Använd 1 gång i veckan under fällningsperioder så ska du få se på ett mirakel.
Denna storlek passar till långhåriga stora raser och även katter. Finns även i en modell för korthåriga stora raser.
Observera att detta inte är en utredingsborste. Den ska endast användas på tovfri och torr päls.
Borsten är tillverkad för att ta bort löst hår och underull och kan orsaka lite slitage på den vanliga täckpälsen, den rekommenderas därför inte precis innan en utställning. För att återställa pälsens skick kan du med fördel bada hunden efter användning och använda dig av ett balsam eller inpackning.
Egenskaper:
- Long Hair L
- Till långhåriga, stora raser
- Kan även användas på katt
- "Borsten" är tillverkat i rostfritt stål
- Skyddande kanter på sidorna
- Ergonomiskt handtag
- "FURejectorn" - tar bort håret från borsten
- Använd medföljande plastskydd för att skydda borsten
- Fakta om produkten
- Prishistorik